The iPhone 16 models come in 6.1 and 6.7-inch sizes. Apple’s iPhone 16 models features flat edges, an aerospace-grade aluminum enclosure, and a glass back that enables wireless charging Apple is using the same A15 chip that was in the iPhone 13 Pro models for the iPhone 16 models, but there is an updated internal design that allows for better thermal performance. The A18 chip offers a Hexa-core CPU, a 5-core GPU, and 16-core Neural Engine. The iPhone 16 models include a dual-core accelerometer that can measure up to 256Gs, and the accelerometer and a high dynamic range gyroscope power a Crash Detection feature that can contact emergency services if you’re in a serious accident and can’t reach your iPhone. Apple also uses other sensors to power this feature, so the barometer detects changes in cabin pressure, the GPS watches for speed changes, and the microphone can listen for car crash noises.
الميزات الأساسية
- Super Retina XDR display
- Aluminum with color-infused glass back Action button
- A18 chip with 5-core GPU
- Advanced dual-camera system 48MP Fusion | 12MP Ultra Wide Super-high-resolution photos (24MP and 48MP) Next-generation portraits with Focus and Depth Control Macro photography Spatial photos and videos Latest-generation Photographic Styles
- Camera Control Easier way to capture Faster access to photo and video tools
المواصفات
| نوع الذاكرة | بدون ذاكرة قابلة للزيادة |
| عدد شريحة Sim | مزدوج الشريحة |
| حجم ذاكرة الوصول العشوائي | 8 GB |
| الذاكرة الداخلية | 128 GB |
| حجم الشاشة | 6.1 in |
| نوع الشريحة | شريحة نانو + شريحة إلكترونية |
| معدلات التحديث | 120 هرتز |
| نوع العرض | شاشة عرض ريتينا |
| نوع الشحن | نوع C |
| الحالة | جديد |
| ارتفاع المنتج | 147.6 mm |
| اسم المعالج | أبل |
| ميزة الكاميرا الأساسية | مزدوجة |
| مقبس الصوت | نوع C |
| سنة الصنع | 2024 |
| قدرة الطلب الصوتي | Yes |
| شحن سريع. | Yes |
| رقم الموديل | iPhone 16 |
| الكاميرا الأساسية (MP) | 48+12 |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 – 15.9 ميجابكسل |
| حجم البطارية | 3561 mAh |
| وزن المنتج | 170 g |
| الإصدار | نسخة عالمية |
| دقة الشاشة | 1179×2556 |
| اسم اللون | White |
| إصدار نظام التشغيل | ios_18 |
| نظام التشغيل | IOS |
| طول المنتج | 71.6 mm |
| عرض المنتج | 7.8 mm |
| عدد النواة | سداسي النواة (Hexa Core) |
| فلاش | فلاش مزدوج |
| خصائص مقاومة المياه/الغبار | مقاومة للماء |
| شبكة نوع | تقنية 5G |
| رقم المعالج | A18 |
| محتويات العلبة | Mobile + Charging Cable |
| اسم الموديل | iPhone 16 |

















Reviews
There are no reviews yet.