The iPhone 15 Plus has display has rounded corners that follow a beautiful curved design and the Dynamic Island stays on top of it all. The all-new 48MP Main camera supports super-high-resolution photos and 2x telephoto.
الميزات الأساسية
- A16 Bionic chip with 5‑core GPU.
- 6.7” Super Retina XDR display.
- All-new 48MP Main camera with advanced dual-camera system.
- Up to 26 hours video playback.
- Facetime is available on the product & would be accessible in regions where facetime is permitted by telecom operators
المواصفات
| عدد شريحة Sim | مزدوج الشريحة |
| حجم البطارية | 4912 mAh |
| حجم الشاشة | 6.7 in |
| نوع الشريحة | شريحة نانو + شريحة إلكترونية |
| اسم اللون | Yellow |
| نوع الشحن | نوع C |
| نوع التوصيل | واي فاي + خلوي |
| اسم المعالج | أبل بيونيك |
| ميزة الكاميرا الأساسية | مزدوجة |
| سنة الصنع | 2023 |
| قدرة الطلب الصوتي | Yes |
| رقم المعالج | A16 |
| رقم الموديل | MU0V3AH/A,MU1M3AA/A |
| حجم ذاكرة الوصول العشوائي | 6 GB |
| الذاكرة الداخلية | 512 GB |
| الإصدار | نسخة الشرق الأوسط |
| معدلات التحديث | 60 هرتز |
| نوع العرض | ديناميك أموليد |
| نظام التشغيل | IOS |
| الحالة | جديد |
| عدد النواة | ثماني النواة (Octa Core) |
| فلاش | ضوء إل إي دي |
| شبكة نوع | تقنية 5G |
| عدد أنظمة التشغيل | 17.0 |
| شحن سريع. | Yes |
| اسم الموديل | iPhone 15 Plus |















Reviews
There are no reviews yet.