“The iPhone 14 Pro MAX models are much more feature rich than the iPhone 14 models, offering camera technology improvements, better display capabilities, a faster A16 chip, and more. The 6.1 iPhone 14 Pro MAX models features flat edges, stainless steel enclosure, a textured matte glass back, IP68 water resistance, and a Ceramic Shield-protected display. The 48-megapixel lens also enables a 2x Telephoto mode that uses the middle 12 megapixels for full-resolution photos with no digital zoom. This joins the existing 3x zoom enabled by the dedicated Telephoto lens, which has also been improved. The iPhone 14 Pro MAX models support 5G connectivity and uses a new Qualcomm X65 modem”
الميزات الأساسية
- مزود بتطبيق فيس تايم ويمكن الوصول إليه في المناطق التي يسمح فيها مشغلو الشبكة باستخدام فيس تايم
المواصفات
| نوع الذاكرة | بدون ذاكرة قابلة للزيادة |
| عدد شريحة Sim | مزدوج الشريحة |
| حجم ذاكرة الوصول العشوائي | 6 GB |
| الذاكرة الداخلية | 256 GB |
| الإصدار | نسخة الشرق الأوسط |
| معدلات التحديث | 120 هرتز |
| نوع الشحن | منفذ كابل Lightning |
| نوع التوصيل | واي فاي + خلوي |
| اسم المعالج | أبل |
| ميزة الكاميرا الأساسية | ثلاثية |
| مقبس الصوت | منفذ كابل Lightning |
| سنة الصنع | 2022 |
| عدد أنظمة التشغيل | 16 |
| رقم الموديل | MQ1F3AA/A / MQ1E3AH/A |
| الكاميرا الأساسية (MP) | 48+12+12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 – 15.9 ميجابكسل |
| حجم البطارية | 3200 mAh |
| حجم الشاشة | 6.1 in |
| نوع الشريحة | شريحة نانو + شريحة إلكترونية |
| اسم اللون | ليلكي عميق |
| نظام التشغيل | IOS |
| الحالة | جديد |
| عدد النواة | سداسي النواة (Hexa Core) |
| فلاش | فلاش مزدوج |
| الخارجي | ستانلس ستيل |
| شبكة نوع | تقنية 5G |
| شحن سريع. | Yes |
| اسم الموديل | iPhone 14 Pro MAX |












Reviews
There are no reviews yet.