“The iPhone 14 models come in 6.1 and 6.7-inch sizes. The new 6.7-inch iPhone 14 is called the “”iPhone 14 Plus””. Apple’s iPhone 14 models features flat edges, an aerospace-grade aluminum enclosure, and a glass back that enables wireless charging Apple is using the same A15 chip that was in the iPhone 13 Pro models for the iPhone 14 models, but there is an updated internal design that allows for better thermal performance. The A15 chip offers a 6-core CPU, a 5-core GPU, and 16-core Neural Engine. The iPhone 14 models include a dual-core accelerometer that can measure up to 256Gs, and the accelerometer and a high dynamic range gyroscope power a Crash Detection feature that can contact emergency services if you’re in a serious accident and can’t reach your iPhone. Apple also uses other sensors to power this feature, so the barometer detects changes in cabin pressure, the GPS watches for speed changes, and the microphone can listen for car crash noises.”
الميزات الأساسية
- مزود بتطبيق فيس تايم ويمكن الوصول إليه في المناطق التي يسمح فيها مشغلو الشبكة باستخدام فيس تايم
المواصفات
| نوع الذاكرة | بدون ذاكرة قابلة للزيادة |
| عدد شريحة Sim | مزدوج الشريحة |
| حجم ذاكرة الوصول العشوائي | 6 GB |
| الذاكرة الداخلية | 256 GB |
| الإصدار | نسخة عالمية |
| دقة الشاشة | 2532 × 1170 |
| اسم اللون | ستار لايت |
| نظام التشغيل | IOS |
| الحالة | جديد |
| عدد النواة | سداسي النواة (Hexa Core) |
| فلاش | فلاش مزدوج |
| سنة الصنع | 2022 |
| عدد أنظمة التشغيل | 16 |
| رقم الموديل | iPhone 14 |
| الكاميرا الأساسية (MP) | 12+12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 – 15.9 ميجابكسل |
| حجم البطارية | 3279 mAh |
| حجم الشاشة | 6.1 in |
| نوع الشريحة | شريحة نانو + شريحة إلكترونية |
| معدلات التحديث | 60 هرتز |
| نوع الشحن | منفذ كابل Lightning |
| نوع التوصيل | واي فاي + خلوي |
| اسم المعالج | أبل |
| ميزة الكاميرا الأساسية | مزدوجة |
| مقبس الصوت | منفذ كابل Lightning |
| شبكة نوع | تقنية 5G |
| شحن سريع. | Yes |
| اسم الموديل | iPhone 14 |













Reviews
There are no reviews yet.