Apple Intelligence protects your privacy at every step. With on-device processing and Private Cloud Compute, no one but you can access your data — not even Apple. The new Passwords app makes it even easier to access account passwords, passkeys, Wi-Fi passwords, two-factor authentication codes and more. It stores them securely and syncs across your devices with end-to-end encryption. You can also control which contacts to share with an app, rather than giving it access to all your contacts. And you can choose to share more contacts over time.
الميزات الأساسية
- Personalise your Home Screen. Tint your icons with any colour. Rearrange and resize apps and widgets. You can even lock or hide apps to protect sensitive information — it’s your call
- Choose your controls. Swap out your Lock Screen controls for ones you love to use more often. Or you can assign a control to the Action button
- In the redesigned Photos app, your Collections are automatically organised by topic, like People & Pets
- Personalise every style even more with the new control pad, which makes it easy to adjust tone and colour simultaneously. You can also use the slider to adjust the intensity of the specific colours, instead of applying a one-size-fits-all approach
- Our improved image pipeline also enables more creative styles, which allow you to customise the different moods of a photo through colour
المواصفات
| نوع الذاكرة | بدون ذاكرة قابلة للزيادة |
| عدد شريحة Sim | مزدوج الشريحة |
| حجم ذاكرة الوصول العشوائي | 8 GB |
| الذاكرة الداخلية | 512 GB |
| حجم الشاشة | 6.3 in |
| نوع الشريحة | شريحة نانو + شريحة إلكترونية |
| اسم اللون | Desert Titanium |
| إصدار نظام التشغيل | ios_18 |
| نظام التشغيل | IOS |
| طول المنتج | 71.5 mm |
| عرض المنتج | 8.3 mm |
| ميزة الكاميرا الأساسية | ثلاثية |
| سنة الصنع | 2024 |
| قدرة الطلب الصوتي | Yes |
| شحن سريع. | Yes |
| اسم الموديل | iPhone 16 Pro |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 MP |
| دقة الكاميرا الثانوية | 12 – 15.9 ميجابكسل |
| حجم البطارية | 3577 mAh |
| وزن المنتج | 199 g |
| الإصدار | نسخة الشرق الأوسط |
| معدلات التحديث | 120 هرتز |
| نوع العرض | OLED |
| نوع الشحن | نوع C |
| الحالة | جديد |
| ارتفاع المنتج | 149.6 mm |
| عدد النواة | سداسي النواة (Hexa Core) |
| فلاش | فلاش مزدوج |
| شبكة نوع | تقنية 5G |
| رقم المعالج | A18 Pro |
| رقم الموديل | MYN63AE/A , MYN63AH/A |
| الكاميرا الأساسية (MP) | 48+48+12 |















Reviews
There are no reviews yet.